Dekoracyjne i eleganckie - o sztukaterii

zymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku. W chwil

Dekoracyjne i eleganckie - o sztukaterii Listwy przysufitowe mogą być ozdobą mieszkania urządzonego w stylu klasycznym. Zobacz:

Definicja sztukaterii

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się , ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


Czym zajmował się sztukator?

Sztukator ? osoba zajmująca się tworzeniem lub odtwarzaniem elementów sztukaterii (stiuków i innych elementów dekoracyjno-stylizacyjnych wykonane z gipsu) wnętrz i elewacji budynków.

Sztukator wytwarza swoje dzieła na miejscu lub w swojej pracowni następnie montując je jako gotowe elementy. Zawód ten został spopularyzowany w okresie renesansu i baroku. Dziś sztukatorzy zajmują się głównie pracami restauratorskimi, ale także montażem budynków na sucho. Do umiejętności sztukatora zaliczają się także roboty tynkarskie oraz roboty tynkarskie na siatce drucianej.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukator


Finezyjne wykończenie wnętrz domów oraz mieszkań

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach w coraz większym stopniu liczy się oryginalność w każdym aspekcie. Dokładamy wszelkich starań do tego, aby ubierać się w sposób niespotykany, nakreślając swój własny styl. Nie inaczej jest w przypadku urządzania pomieszczeń, w których mieszkamy. Natura człowieka jest taka, a nie inna, że chcemy zaskakiwać naszych gości. Sztukateria jest dość oryginalną, a nawet ekstrawagancką techniką wykańczania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, która swoje korzenie ma w czasach starożytnych. Jest charakterystyczna cecha budynków z tamtego okresu, więc zastosowanie tej metody w swoim przypadku gwarantuje oryginalność pomieszczeń mieszkalnych. Bez większego problemu w każdym mieście powinniśmy znaleźć choć jednego fachowca w tym zakresie.