Co chcesz wiedzieć o geodezji?

chniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6. geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniaj

Co chcesz wiedzieć o geodezji?

Niższa i wyższa geodezja - cytat z Wiki

Współczesna geodezja dzieli się na:

geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Mapa do celów projektowych

Pozwolenie na budowę można uzyskać kompletując serię niezbędnych dokumentów, które należy złożyć razem z odpowiednim wnioskiem do urzędu miasta lub gminy. Niezbędnym elementem takiego zestawu dokumentów jest mapa do celów projektowych przygotowywana przez geodetę.

Mapa do celów projektowych uwzględnia granice danej działki, jej okolice, obiekty i budynki znajdujące się na działce oraz na terenach przyległych do jej granic. Mapa do celów projektowych wskazuje również położenie budowanego budynku względem granic działki i stanowi podstawę do pierwszych działań budowlanych. Bez takiej mapki nie otrzymamy pozwolenia na budowę żadnego budynku na danym terenie.


Pierwsza wizyta geodety na terenie pod budowę

Geodeta jest potrzebny przy budowie i powstawaniu nowych budynków. Pierwsza wizyta geodety odbywa się jeszcze przez otrzymaniem pozwolenia na inwestycję oraz pozwolenia na budowę. Wstępne rozeznanie i przygotowanie wstępnych mapek sytuacyjno-wysokościowych jest niezbędne do udzielenia przez urząd pozwolenia na inwestycję na danym terenie.

Dopiero po złożeniu wniosku o zezwolenie na inwestycję budowlaną można zacząć sporządzać projekt wykonawczy oraz inne potrzebne dokumenty, aby otrzymać zezwolenie na budowę oraz zacząć dziennik budowy. Bez geodety nic nie mogłoby zostać zbudowane, dlatego jeżeli chcesz inwestować w budowę policz koszty obsługi geodezyjnej całej inwestycji.